Jak (ne)oblafnout Google

...první jízdy campervanem po Austrálii

Aaaano, jsou tu první cestovatelské chybky! První den ježdění autem (ano, toho ježdění po druhý straně silnice v horách s obytným autem) jsme hned porušili pravidlo nejezdit v Austrálii po tmě a nebylo to naší vinou – kemp, kam jsme přesně na začátku stmívání dorazili, měl prostě plno, a tak jsme vesele jezdili a hledali, až jsme museli zakempovat na rest area bez jakýhokoli vybavení a hned napoprvé jsme bryskně zvládli přeskládat auto do lůžkový úpravy za tmy.

O den později jsme si naplánovali přesun z Blue mountains do Yengo national park s noclehem někde na půl cesty, zkušeně jsme tentokrát do kempu přijeli za světla a když jsme vymýšleli trasu na další ráno, překvapil nás google. Táhnul nás naprosto zbytečně oklikou okolo moře a přitom rovně vedla o pěkných 50 km kratší a přímější cesta, na kterou nás z nějakýho záhadnýho důvodu nechtěl navést. Nejsme blbci a řekli jsme si, že jedeme tou kratší, ušetříme samozřejmě čas i benzín, navíc po přepnutí na dopravu na kole už i google tuhle trasu vyhodnotil jako nejlepší. A nakonec i u auta, akorát tvrdil, že to je o hodinu delší než ta oklika.

A tak si takhle jedeme Austrálií, když po 30 km z celkových 120, nás zastaví řeka. Bez mostu. Naštěstí po řece jezdil přívoz, kam jsme si krásně vjeli a za pár minut jsme byli na druhé straně. To už jsme se do mapy podívali poctivěji a zjistili, že na naší krátký cestě je přívoz ještě jeden. Ta jízda přívozem autem byla vlastně docela zábava a nechápali jsme, proč by nás to mělo zdržet a ještě o tolik, a tak jsme se za chvíli svezli přívozem znova a pořád jsme google strašně vochcávali, když tu najednou skončila silnice a začala polňačka. Poctivá šotolinová cesta pro jedno auto, Colim McRae a Sebastian Loeb by byli nadšený, že si zadriftujou. My trochu míň, protože obytňákem se driftuje blbě a navíc ta cesta nebyla úplně nejrovnější, takže se nám v autě třáslo úplně všecko. Ale za nějakých 10 kiláčků bylo vyhráno, vrátili jsme se zpátky na asfalt, odbočili doprava (to už i google tvrdil, že to tady bude nejlepší a vzápětí jsme uviděli ceduli: Gravel road next 35 km. A tak jsme si dali krásnou hodinku jízdy Yengo national parkem zemí nikoho, plnou krav, koní, zatáček a cedulí pozor na klokany, koaly a wombaty (klokany, koaly a wombaty jsme nepotkali žádný), po tý hodince jsme měli vyklepaný samozřejmě úplně všecko a navíc auto plný toho nejjemnějšího prachu, kterýho se nedá zbavit. I domorodec, kterýho jsme se ptali, kudy k těm super trailum, kam jsme mířili, chtěl vědět, odkud jedem a když slyšel, že od Wiseman ferry camper autem uznale pokyvoval hlavou a říkal, že o lepším trailu neví.

Celý to trvalo samozřejmě o hodinku dýl než ta pomalejší a delší cesta oklikou, ponaučení je jasný, věřte googlu, ten strejda, tuší co dělá!

Leave a comment

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.